نهج‌البلاغه به تنهایی می‌تواند حلال بسیاری از مشکلات ما باشد

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد نجف‌آباد گفت: نهج‌البلاغه به تنهایی می‌تواند حلال بسیاری از مشکلات ما باشد.
 
دکتر ناصر جدیدی در گفت‎وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، با بیان اینکه کیفیت علمی همایش‌های سیره علوی باید بالاتر برود و دانشگاهی‌تر شود، اظهار کرد: باید جرات و جسارتی در طرح مسائل و واقعیت‌ها وجود داشته باشد و در چنین همایش‌هایی مطرح شود.
 
وی اضافه کرد: جامعه‌ای که شعار علوی بودن می‎دهد و قرار است ساختارها، قوانین، اقدامات و افکار افراد بر این اساس تنظیم و تبیین شود، طرح این مسائل جرات و جسارت می‌خواهد.
 
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد نجف‌آباد افزود:راهکارهای لازم برای همه گروه‌ها و اقشار، از خروجی‌های چنین همایش‌هایی ضرورت دارد.
 
جدیدی با بیان اینکه اگر می‌خواهیم سیره علوی در جامعه نهادینه شود باید عموم مردم، والدین، دانشگاهیان، مسئولین و مدیران در همه سطوح درگیر شوند، تاکید کرد: پیشنهاد اول این است که باید مسئولین ما در همه سطوح آشنایی جدی با تاریخ اسلام و سیره علوی داشته باشند و حتی اگر لازم باشد یک سری دوره‌ها و کارگاه‌ها برای کارگزاران و مسئولین ما برگزار شود که با تاریخ اسلام، نهج‌البلاغه و سیره علوی آشنا و به صورت جدی از آنها خواسته شود و یکی از معیارها برای انتخاب مدیران باشد.
 
این استاد تاریخ دانشگاه آزاد واحد نجف‌آباد با بیان اینکه مطالعه و گذراندن کارگاه‌های سیره علوی به طور جدی دنبال شود، افزود: بسیاری از مدیران و مسئولین در سطوح مختلف حداقل‌ها را در این راستا نمی‌دانند.
 
وی با تاکید براینکه باید موضوع را از حالت شعاری خارج کنیم، چرا که هم‌اکنون گرفتار شعارزدگی و ظاهرسازی هستیم و این بسیار خطرناک است، بیان کرد:این موضوع باید حالت عملیاتی به خود بگیرد و در اعمال ما و مدیران و مسئولین نمود بیشتری داشته باشد.
 
جدیدی با اشاره به اینکه باید راه‌های آموزش نیز اصلاح شود، گفت: آموزش مبانی سیره علوی در مراحل پایینی آموزش از مدرسه آغاز و تا دانشگاه انجام شود  و به شیوه کاملاً علمی و صحیح از عوام‌زدگی دوری کنیم.
 
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد نجف‌آباد با بیان اینکه موضوعات سیره ائمه(ع) در هیأت‌ها و روضه‌ها می‌بینیم و این منجر به شناخت نشده و نگاه صحیح و منطبق از واقعیت خیلی اوقات در این جاها گفته نمی‌شود، بیان کرد: این درحالیست که به جای هیات‌ و روضه‌ها مراکز علمی، دانشگاهی و حتی حوزه‌های علمیه قوی ما باید متولی باشند.
 
این مدرس دانشگاه با تاکید براینکه واقعیات را هر چند تلخ باشد گفته شود و عمل کنیم و از ظاهرسازی و شعارها را دوری کنیم، خاطر نشان کرد: سیره علوی فوق‌العاده است، اگرچه حتی شناخت حداقل از سیره علوی داشته باشیم بسیاری ازمشکلات فرهنگی جامعه ما حل می‌شود.
 
جدیدی با بیان اینکه چقدر با نهج‌البلاغه آشنا هستیم؟ افزود: ما که به عنوان آینه شیعه هستیم چند بار نهج‌ابلاغه را خواندیم می‌دانیم چند که خطبه و نامه دارد؟
 
وی با اشاره به اینکه مجموعه سیره علوی جایگاه خود را دارد و نهج‌البلاغه به تنهایی می‌تواند حلال بسیاری از مشکلات ما باشد، تألیف نهج‌البلاغه در مراکز آموزشی، رسانه‌های مکتوب و ملی ضروری است.
 
جدیدی با اشاره به اینکه جریان وسیعی راجع به نهج‌البلاغه‌شناسی راه‌اندازی شود چرا که در مسائل تربیتی و اخلاقی و هجمه‌های فرهنگی مفید است، مطرح کرد: آنچه مورد انتظارت است این است که خروجی‌ها و پشنهادات از همایش‌ها عملی‌تر، بهتر و قابل سنجش باشد.
 
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد نجف‌آباد اظهار کرد: این همایش‌ها وارد حوزه آسیب‌شناسی در جامعه شود و اینکه نهج‌البلاغه را نمی‌شناسیم چه تبعات و مشکلاتی را برای ما در سطوح مختلف ایجاد کرده است.

 

محل قرارگیری: صفحه اصلی اخبار سایت نهج‌البلاغه به تنهایی می‌تواند حلال بسیاری از مشکلات ما باشد