نهادینه کردن سیره ائمه (ع) در ذهن دانش‌آموزان و دانشجویان ضروری است

عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم‌آباد گفت: نهادینه کردن سیره ائمه (ع) در ذهن دانش‌آموزان، دانشجویان، علاقمندان و شیفتگان مکتب اهل‌بیت ضروری است.
 
دکتر علی فتح‌الهی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، با بیان اینکه رسالت اصلی و اولیه سیره علوی ایجاد شناخت و معرفت‌افزایی نسبت به سیره این بزرگان است، اظهار کرد: تبیین علمی، روش‌مند و پژوهشی سیره بزرگان دینی از زوایای مختلف که انجام شود کاری ارزشمند و قابل توجه و مهم است.
وی با بیان اینکه در ابتدا باید دنبال نهادینه کردن سیره ائمه (ع) در ذهن دانش‌آموزان، دانشجویان، علاقمندان و شیفتگان مکتب اهل‌بیت باشیم، اضافه کرد: باید زمینه را فراهم کنیم تا آحاد جامعه با راهبردها، منشور دینی، اخلاقی، اقتصادی، فردی و اجتماعی ائمه (ع) ذهنیت پیدا کنند و آشنا شوند.
 
عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم‌آباد تصریح کرد: باید زمینه شناخت را فراهم کنیم و مسئولین اجرایی این احساس نیاز را در خود داشته باشند و مسئولین به یک باورمندی برسند که این راهبردها، ظرفیت و اثربخشی  که در تعالیم ائمه اطهار(ع) و سیره آنان  وجود دارد می‌تواند رفتار سازمانی آنها را بهینه کند.
 
وی با اشاره به اینکه مسئولین و کارگزاران باید در حل مسائل دیگران یاری‌رسان باشند چراکه همه ما مسئولیت داریم، افزود: آغاز این رابطه خداپسندانه باید از جانب کارگزاران باشد، برخورد آنان با ارباب رجوع تصحیح شود و در حل مشکلات و مسائل مراجعین کمک کند.
 
فتح‌الهی اظهار کرد: برای آنکه این سیره علوی از حالت تئوری به عمل درآید، در درجه اول ضرورت دارد کارگروه‌های مختلفی متشکل از اهل فن و کارشناسان در زمینه‌های مختلف قضایی، اداری، تربیتی، آموزشی، نظامی، سیاسی، اقتصادی و... ایجاد تا نتایج کاربردی و عملیاتی را کاربستی کنیم.
 
وی عنوان کرد: باید نتایج این پژوهش‌ها توسط مراجع ذیصلاح را کاربستی کنیم و کارگزاران از مجاری قانونی ملزم شوند که این کاربست‌ها و نتایح را در مقام عمل به آنها پایبند باشند و مراعات کنند.
 
عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم‌آباد با بیان اینکه فرهنگ ناب علوی برای فرد، شاخص معرفی کرده و افراد باید به کتاب شریف نهج‌البلاغه مراجعه کنند چراکه شاخص حرکت امام علی (ع) را معرفی می‌کند چرا که این امام همام  نصب‌العین نماد مقابله با افراط، تفریط، غلو و بدعت است.
 
فتح‌الهی با اشاره به فرمایش امام علی (ع) مبنی براینکه افراط و تفریط دو راه نامناسب است و اگرمی‌خواهیم به مقصد برسیم باید از طریق میانه حرکت کنیم، افزود: این امام همام نیز در جایی دیگرمی‌فرماید پیشوایان دین اساس، پایه و ستون دین و یقین هستند.
 
وی با بیان اینکه اگر آدمی دست به افراط و غلو بزند باید خودش را با امام و پیشوایش هماهنگ کند نه جلوتر از او برود و نه از او عقب بماند، تصریح کرد: برای پیشگیری از انحرافات و بدعت در دین، سیره علوی شاخصی به نام امام به ما معرفی کرده که نه از او جلو بزنیم و نه عقب بمانیم.
 
عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم‌آباد بیان کرد: برگزاری این همایش‌ها فرصت مغتنمی برای همه کسانی است که به سیره ائمه(ع) و سنت‌های حسنه آنها علاقه‌مندند شرکت و قطعا این موضوع برای پژوهشگران ایجاد انگیزه می‌کند.
 
وی با اشاره به اینکه این مهم یک حرکت مناسب و مطلوبی است که باید هر سال تکرار شود، نباید این سنت حسنه به یک تکلیف اداری و سازمانی نظری صفر تبدیل شود، گفت: اگرچه نقش همایش علمی به خودی خود ارزشمند است، اما هدف اصلی همایش تحقق آرمان‌های علوی است که نباید از آن غافل شویم، و این آرمان‌ها نباید در جامعه کمرنگ شود و یا در حاشیه قرار بگیرد.
 
فتح‌الهی خاطر نشان کرد: انتظار استقبال از راهبردهای علوی از جانب کارگزاران امری طبیعی است و مدیران اجرایی استان باید در این همایش و در کارگروه‌ها برای حل چالش‌ها و مشکلات حضور یابند و مشکلات خود را از پژوهشگران بپرسند.

 

محل قرارگیری: صفحه اصلی اخبار سایت نهادینه کردن سیره ائمه (ع) در ذهن دانش‌آموزان و دانشجویان ضروری است