شناخت فرهنگ علوی برای دستیابی به کمالات انسانی بر اهل معرفت لازم است

مدیر کل آموزش و پرورش لرستان گفت: شناخت فرهنگ علوی برای هدایت و دستیابی به کمالات انسانی بر اهل معرفت لازم است.
 
خدا نظر دریکوند در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، با بیان اینکه در جامعه امروزی با وجود برنامه‌های متعدد دشمنان برای گسترش فرهنگ غربی و تهدیدات مختلفی که نسل جوان جامعه را در معرض خطر قرار داده ایجاب می‌کند تا الگوهای عملی رفتاری را به جامعه معرفی و زندگی خود را بر پایه  سیره و منش ائمه تنظیم کنند.
 
وی اضافه کرد: شکی نیست برگزاری این همایش‌ها تاثیرات قابل توجهی در آشنایی افکار عمومی با سیره علوی و پیروی از فرامین عملی آنها در زندگی دارد و در یک کلام باید گفت که پیروی از راه و روش معصومین (ع) نجات دهنده جامعه از آسیب‌های مختلف است.
دریکوند بیان کرد: رفتار و گفتار اهل بیت (ع) در تمامی شرایط و برای تمامی دوران‌ها نجات دهنده بوده و موجب رسیدن به رستگاری خواهد بود.
 
مدیر کل آموزش و پرورش لرستان با اشاره به اینکه نامه امام علی (ع) به مالک اشتر حاوی مفاهیم و مضامین زیادی است که اگر مفاد این نامه راهبرد و استراتژی مسئولین قرار گیرد می‌توانیم شاهد جامعه‌ای عاری از مشکلات باشیم، تصریح کرد: نامه حضرت امیر (ع) به مالک اشتر دو ويژگي انحصاري دارد، يكي بلاغت متن و ديگري عمق مفاهيم و محتواي آن است كه از هر دو جهت در اوج قرار دارد.
 
وی تصریح کرد: امام علی (ع) در قسمتی از این نامه به انتقاد کردن از مسئولین و حاکمان جامعه اسلامی اشاره و بر ایجاد فضای نقد و انتقادپذیری در بین مسئولین تاکید می‌کند و توجه به این اصل باعث می‌شود تا مسئولین همواره خود را در برابر دیدگان تیزبین مردم قرار دهند تا در صورت بروز خطا و اشتباه با یادآوری توسط مردم سریع به  اصلاح خود بپردازند و از افتادن در سراشیبی سقوط محفوظ بمانند.
 
دریکوند بیان کرد: رعايت عهد و پيمان نکته دیگری است که آن حضرت بر آن تاکید می‌کند و مسئولین را بر رعایت عهد و وفای با مردم گوشزد می‌کند.
 
مدیر کل آموزش و پرورش لرستان تاکید کرد: رعایت انصاف وعدالت، مردم داری، صداقت با مردم و ..... از جمله موارد دیگری است که مسئولین می‌توانند ازسیره و روش حکومت‌داری علوی بیاموزند و به کار گیرند.
 
وی با بیان اینکه توجه به سیره علوی از شعار تا واقعیت بسیار متفاوت است و حقیقت آن جز در توجه عملی به سیره و منش علوی نیست زیرا عالی‌ترین شکل و نماد زندگی در جامعه، توجه به سیره علوی است، خاطرنشان کرد: حرمت نهادن به مردم، حقوق آنان را پاس داشتن، دل به حال آنان سوختن و همراهی با ضعیف‌ترین مردم و ایجاد فضای باز انتقاد، سؤال، استیضاح، مشورت‌خواهی و ده‌ها مقوله دیگر که از علایم سیره علوی است؛ همه و همه در قبال توجه عملی به سیره علوی امکان‌پذیر است و اگر این واقعیت از مرحله دانش به بینش و رفتار نرسد نمی‌توانیم شاهد جامعه ارزشی و معنوی باشیم. 
 
مدیرکل آموزش و پرورش لرستان با بیان اینکه والاترین عنصری که در موجودیت هر جامعه دخالت اساسی دارد، فرهنگ و سبک زندگی آن جامعه است، فرهنگ، هویت و موجودیت جامعه را تشکیل می‌دهد و با انحراف آن هرچند جامعه در ابعاد دیگر قدرتمند باشد، میان‌تهی خواهد بود، یادآور شد: اسلام، فرهنگ و سبک زندگی برخاسته از سنت و سیره معصومین (ع) به‌ویژه امیرالمومنین (ع) را معرفی و بر تابعیت آن تاکید دارد.
دریکوند با تاکید براینکه شناخت فرهنگ علوی برای هدایت و دستیابی به کمالات انسانی بر اهل معرفت لازم است، گفت: موضوعی که باید به آن بالید این است که مردم باوجود این همه هجمه فرهنگی به شیوه‌های مختلف هنوز هم ثابت قدم در راه اعتقادات دینی خود به پیش می‌روند و همین توجه به سیره و روش اهل بیت(ع) راه نجات از هجمه‌های فرهنگی دشمن و کلید رستگاری است.
 
وی بیان کرد: در همایش‌های گذشته تلاش شده تا از تمام ظرفیت‌ها برای تحقق اهداف از پیش تعیین شده استفاده شود و قطعاً مجریان این همایش هم از تمام بضاعت و توان خود برای اجرای آبرومندانه آن بهره گرفته‌اند.
 
 دریکوند اضافه کرد: طبیعی است که هر همایش هم از نظر کمی و کیفی نسبت به همایش‌های قبلی نقاط قوت بیشتری داشته باشد، چرا که با تحلیل و بررسی هر همایش می‌توان نقاط ضعف را رفع و نقاط مثبت را تقویت کرد.
 
مدیر کل آموزش و پرورش لرستان عنوان کرد: همایش باید کاربست عملی داشته باشد و یافته‌های پژوهشگران به بطن جامعه وارد شده و در سطح جامعه نهادینه شود؛ لذا انتظار می‌رود که پس از برگزاری همایش این یافته‌ها به دست فراموشی سپرده نشوند و تلاش شود تا مردم  با این موارد آشنا شده تا سیره و منش زندگی خود را بر سیره علوی منطبق سازند.

 

محل قرارگیری: صفحه اصلی اخبار سایت شناخت فرهنگ علوی برای دستیابی به کمالات انسانی بر اهل معرفت لازم است