جامعه مفهوم استکبارستیزی و عدالت را از قرآن و نهج‌البلاغه گرفته است

عضو هیأت علمی دانشگاه لرستان گفت: جامعه ما مفهوم استکبارستیزی، ظلم‌ستیزی و عدالت را از قرآن و نهج‌البلاغه گرفته است.

دکتر علی نظری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، با بیان اینکه برگزاری جشنواره سیره علوی بسیار خوب و پسندیده است، اظهار کرد: برگزاری سیره علوی سالانه بوده و استمرار دارد که این بسیار مهم است البته باید تلاش کرد هر سال نسبت به سال قبل ارتقاء یابد و جهت‌گیری‌های آن کاربردی‌تر شود.

وی اضافه کرد: در دنیای مدرن و فضایی که بر جهان حاکم است ازجمله فضای رسانه‌ای، دیجیتال و مجازی اساساً تنها راه مقابله با این فضا، برگشت و بازگشت به منابع مهم یعنی قرآن کریم و اهل بیت(ع) است.

عضو هیأت علمی دانشگاه لرستان بیان کرد: با توجه به اینکه نهج‌البلاغه جزوی از سیره علوی است بر این اساس بشر راهی ندارد جز عمل به دستورات آن و تنها راه نجات و سعادتش برای مقابله با ناهنجاری‌ها و انحرافات، تاریکی‌ها، بازگشت به این منابع است منتها اینکه چگونه آنها (قرآن و سیره علوی) برای مبارزه با این هجمه‌ها استفاده شود، موضوعی است که باید در همایش‌هایی نظیر سیره علوی روی آن بحث کرد که چگونه تبدیل به یک راه مقابله با انحرافات شود.

نظری با اشاره به اینکه یکی از راه‌های مقابله با انحرافات نهادینه کردن مفاهیم قرآنی و علوی است البته این مفاهیم  باید استخراج شود، افزود: مفاهیم مذکور باید در جامعه ترویج، فراگیر و نهادینه و به مسأله اصلی مردم تبدیل شود، مسائلی نظیر وفای به عهد، راستگویی، کار و تلاش، درآمد حلال و لزوم درآمدزایی از راه حلال، که سیره علوی و آموزه‌های دینی بر آن تأکید دارند.

 این مدرس دانشگاه لرستان بیان کرد: باید ذهن مردم به این مسائل درگیرکنیم تا سیره علوی و آموزه‌های دینی در جامعه نهادینه و به فرهنگ تبدیل شود که در این راستا رسانه، مراکز آموزش عالی و آموزش و پرورش باید تلاش خود را دوچندان کرده و این مفاهیم را مطرح و به چالش ذهنی افراد تبدیل کنند تا در زندگی آنها را به کار گیریم.

وی ادامه داد: به عنوان مثال مساله مالیات در نهج‌البلاغه مطرح شده که افرادی که مالیات پرداخت می‌کنند و می‌گیرند باید مردم بدانند این پرداخت مالیات اثرگذار است و البته هزینه کردن مالیات باید در جامعه ملموس باشد که رابطه بین مالیات و خدمات جامعه چگونه است تا شهروند برای بار بعدی سهم خود را به موقع  پرداخت کند.
 
عضو هیات علمی دانشگاه لرستان با بیان اینکه سیره علوی عملی است و اینکه بگوییم دست نیافتنی است حرف درستی نیست، افزود: این سیره عملیاتی شده، باید تلاش شود، البته گام‌های متعددی در نظام برای اسلامی و علوی شدن جامعه برداشته شده ؛ هم‌اکنون جامعه ما مفهوم استکبارستیزی، ظلم‌ستیزی و عدالت را از قرآن و نهج‌البلاغه گرفته است. حاکمیت ما از منابع دینی بوده و چنانچه جامعه دور از این مفاهیم است، باید آسیب‌شناسی شود.

 

محل قرارگیری: صفحه اصلی اخبار سایت جامعه مفهوم استکبارستیزی و عدالت را از قرآن و نهج‌البلاغه گرفته است