توجه به معضلات جامعه و پاسخگویی به سؤالات در همایش ملی «سیره علوی»

حجت‌الاسلام والمسلمین ابراهیم طهماسبی، امام جمعه کوهدشت در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از لرستان، با اشاره به انتشار کتاب و مقالات و ساخت فیلم‌های متعدد در زمینه تشریح ابعاد شخصیتی امیر‌المؤمنین علی(ع)، گفت: شخصیت‌های علمی، پژوهشگران، علما و بزرگان دین زحمات زیادی را در عرصه تشریح ابعاد شخصیتی  این امام همام انجام داده‌اند، اما این نکته را نیز باید در نظر داشت که شخصیت حضرت علی(ع) آن‌قدر مهم و دست نیافتنی است که هرچه در این زمینه کتاب و مقاله نوشته شود نمی‌توان حق مطلب را بیان کرد.


وی ادامه داد: بعداز قرآن‌کریم کتاب نهج‌البلاغه بالاترین کتاب است که دقیق‌ترین و علمی‌ترین نامه‌ها، خطبه‌ها و کلمات قصار در آن وجود دارند.
طهماسبی با اشاره به این‌که یکی‌از بهترین شرح‌هایی که بر نهج‌البلاغه نوشته شده است متعلق به ابن ابوالحدید سنی مذهب است، عنوان کرد: این شرح که بر کتاب نهج‌البلاغه نوشته شده ایراداتی نیز دارد و هنوز جای کار روی این کتاب با ارزش وجود دارد.
امام جمعه کوهدشت با بیان این‌که هنوز جای کار روی شخصیت حضرت علی(ع) وجود دارد، تصریح کرد: می‌طلبد که علما، اندیشمندان، مورخین و فیلم‌سازان درباره شخصیت حضرت علی(ع) که بزرگ‌ترین شخصیت اسلام بعداز رسول اکرم(ص) است بنویسند و آثاری را خلق کنند.
وی نهج‌البلاغه را کتابی دانست که بسیاری از راه‌کارهای مسائل مهم جامعه را در خود دارد و تصریح کرد: در این کتاب نامه حضرت علی(ع) به مالک‌اشتر که درباره حکومت‌داری است مشاهده می‌شود و همچنین در این کتاب نامه‌ها و خطبه‌های دیگری که در رابطه با خداشناسی و موضوعات دیگر است وجود دارد که در ابعاد مختلف می‌تواند مفید باشد.
طهماسبی با اشاره به تاسیس بنیادهای زیادی در کشور که در رابطه با نهج‌البلاغه کار می‌کنند، تأکید کرد: هنوز جای کار در رابطه با این کتاب ارزشمند وجود دارد و به جرأت می‌توان گفت که نهج‌البلاغه مظلوم واقع شده است.
امام جمعه کوهدشت با اشاره به این‌که در همایش‌ سیره علوی باید به سؤالات جامعه پاسخ داده شود، اظهارکرد: در این همایش‌ها باید به بخشی از سیره حضرت امیر(ع) توجه شود که اسلام ناب واقعی را که نور است، عرضه کند، این در حالی‌است که اگر سیره نبوی و علوی که نور اسلام را در بر دارند، به جامعه ارائه شوند، می‌توانند به شبهات و سؤالاتی که در جامعه است پاسخ دهند.
امام جمعه کوهدشت تصریح کرد: اگر همایش‌ها با توجه به معضلات جامعه برگزار شوند می‌توانند در ابعاد مختلف تأثیرگذار باشند.

محل قرارگیری: صفحه اصلی اخبار سایت توجه به معضلات جامعه و پاسخگویی به سؤالات در همایش ملی «سیره علوی»