مسئولین سیره علی(ع) در عرصه حکومت‌داری را رعایت کنند

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: مسئولین سیره علی(ع) در عرصه حکومت‌داری را رعایت کنند.

حجت‌الاسلام مهدی مرادیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، با بیان اینکه حضرت امیرالمومنین(ع) در سه بعد فردی(سخاوت و شجاعت و اخلاق)، خانوادگی(همسرداری و تربیت فرزندان) و بعد اجتماعی، سیاسی و حکومتی(عدالت‌محوری و حق‌محوری) الگو هستند، افزود: در باب سیره حضرت امیر(ع) و سبک زندگی ایشان معتقدیم که اهل بیت(ع) انسان‌های کاملی هستند و چنانچه ابعاد زندگی آنان را رصد کنیم در تمام ابعاد الگوی کامل‌اند.


وی با تأکید بر اینکه حضرت امیر(ع) در چندین بعد شخصیتی الگوست که براساس آنها می‌توان معضلات اجتماعی را حل کرد، گفت: حضرت امیر(ع) در همان ابتدای زندگی خود با حضرت زهرا(س) تقسیم کار کرد و این نوعی مدیریت خانواده بود.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی لرستان با تأکید بر اینکه مشخص شدن مسئولیت‌ها در خانواده می‌تواند برای ما الگو باشد چراکه افرادی که مسئولیت‌شان مشخص باشد در قبال آن باید پاسخگو باشد، افزود: حضرت امیر(ع) در بحث همسرداری الگوی تمام عیاری بودند و برای همسرش احترام و عزت قائل بودند و ایشان را با نام نیک صدا می‌کردند.

وی گفت: این امام همام در بحث تربیت فرزندان که امروز معضل جامعه ماست بسیار جدی بودند و ما از سیره علوی فاصله گرفتیم که امروز در تربیت فرزندان دچار مشکل شدیم.

مرادیانی با اشاره به اینکه فضای مجازی کار را برای خانواده مشکل کرده است، افزود: البته مبانی اصلی و کلی در تربیت فرزندان داریم که باید این مبانی را از سیره حضرت علی(ع)  بیاموزیم و به کار گیریم و والدین تلاش کنند این مبانی را به کار گیرند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی لرستان با اشاره به اینکه والدین باید برای فرزندان‌شان شخصیت قائل شوند و آنها را در مسائل اجتماعی وارد کنند، تصریح کرد: والدین باید دقت کنند در تربیت فرزندان احترام، عزت و ادبیات خوب به کار بردن و مشاوره دادن به آنها را به کار گیرند.

وی گفت: والدین باید فضای مجازی را جدی بگیرند و نباید در سنین کودکی برای فرزندانشان موبایل یا تبلت تهیه کنند چرا که ممکن است مواردی را ببینند که سبب بلوغ زودرس آنان شود.

مرادیان با اشاره به اینکه امروز طلاق به معضل جامعه تبدیل شده و باید سیره همسرداری حضرت امیر(ع) در جامعه را فرهنگ سازی کنیم، موضوعی که صدا و سیما با آن غریبه است و در راستای فرهنگسازی همسرداری ضعیف است و این سازمان نتوانسته روی بحث روابط همسر و همسرداری را تقویت کند افزود: در فضای صدا و سیما از الگوهای اسلامی کمتر استفاده شده است.

وی با اشاره به اینکه عدالت‌خواهی حضرت امیر(ع) در حکومت‌داری و اجتماع چه زمانی در رأس حکومت بودند و چه زمانی که حکومت را در دست نداشتند الگوی خوبی است، اضافه کرد: حضرت علی (ع) در عدالت و معیار حق کوتاه نیامدند و این باید الگوی جامعی برای مردم به ویژه مسئولین باشد.

وی تأکید کرد: ایشان حتی در مواردی می‌توانستند از حقی کوتاه بیایند و نیز به حکومت برسند اما این کار را نکردند چون معیارش حق بود و باید الگویی برای مسئولین حکومتی باشد.

مرادیان افزود: مسئولین باید نگاهی به سیره علی(ع) در عرصه حکومت‌داری داشته باشند.

وی با بیان اینکه پیامبر (ص) معیار را علی قرار دادند و همواره می‌فرمودند که اگر می‌خواهید حق را بشناسید به علی(ع) اقتدا کنید، افزود: باید بدانید در عرصه‌های مختلف اجتماعی ایشان چگونه رفتار می‌کند و حتی در بحث فتنه هشدار داده‌اند که باید هوشیار باشیم چراکه خواصی هستند که ایجاد فتنه می‌کنند و فتنه آن است که حق و باطل با هم آمیخته شود و علی(ع) الگویی برای تشخیص حق از باطل است.

محل قرارگیری: صفحه اصلی اخبار سایت مسئولین سیره علی(ع) در عرصه حکومت‌داری را رعایت کنند