. احیاء، نشر و همگانی کردن نهج‌البلاغه در جامعه

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: ترویج فرهنگ نهج‌البلاغه در جامعه امری ضروری است هرچند مهجور مانده و مورد غفلت قرار گرفته است.

حجت‌الاسلام قاسم متقی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، به فرق بین سیر و سیره اشاره کرد و با بیان اینکه سیر امام علی(ع) بیان تاریخ زندگی آن حضرت و اینکه آنچه به امام گذشته چه بوده است؟ اما سیره بیان سبک زندگی و قواعد حاکم بر زندگی امام علی(ع) بوده و اصول ثابت و روش‌هایی است که حضرت در زندگی از آنها بهره برده است، اظهار کرد: سیره امام علی(ع) دارای ابعاد وسیعی است چونکه ایشان شخصیتی جامع‌الاطراف بوده و همه ابعاد زندگیش‌اش بر ما حجت است و شامل سیره عبادی، سیاسی، اخلاقی، تربیتی، اجتماعی، سیاست خارجی و... می‌شود.

سیره حکومتی امام علی(ع) به نظر می‌رسد مغفول و مهجور مانده است

وی با تأکید بر اینکه حضرت امیر‌المومنین علی(ع) اسوه و الگو هستند، تصریح کرد: یکی از ابعاد سیره امام علی(ع) سیره حکومتی ایشان است که به نظر می‌رسد مغفول و مهجور مانده است و این گنج بزرگ مورد استفاده قرار نگرفته است در حالی که می‌بایست مانیفست حکومت اسلامی سیره حکومتداری علی(ع) باشد.

امام جمعه موقت خرم‌آباد با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه نهج‌البلاغه و سیره سیاسی امام علی(ع) برای ما مبنا، اصل، قاعده و قانون است، خاطرنشان کرد: شاخصه اصلی سیره حکومتی این امام همام عدالت‌خواهی، عدالت‌جویی و قیام به قسط بوده به عبارتی دیگر امام(ع) در سیره حکومتی خود به دنبال پیاده کردن عدالت در گفتار و عمل بین مردم چه گمنام و چه صاحب‌منصبان بودند.

وی گفت: عدالت در مقام بیان و توصیف بسیار راحت و با میدان وسیعی برای پرداختن در وصف و گفتار دارد در حالیکه در میدان عمل بسیار ضیق، کم‌جا و در بن‌بست قرار دارد و جای مانور ندارد.

متقی‌نیا شاخص دوم امام علی(ع) در سیره حکومتی را تقوای سیاسی قلمداد کرد و با بیان اینکه تقوای اجتماعی نیز زیرمجموعه تقوای سیاسی است، تصریح کرد: تقوای فردی با تقوای اجتماعی فاصله دارد.

وی شاخص سوم سیره حکومتی امام علی(ع) رت رضایت خدا و اخلاص در کار دانست و افزود: به عنوان مثال حضرت علی(ع) در کارزار هنگامی که آب دهان بر روی مبارکش ریخته می‌شود دست از پیکار می‌کشد و زمانی خشم خود را فرو می‌برد به میدان برمی‌گردد و اینجاست که خشم علی(ع) هیچ سهمی در اقدام و عمل ندارد و تنها در راه رضای خد  پیکار می‌کند و براین اساس رضایت خدا در کار یک حاکم بسیار مهم است.

عدم باورپذیری افراد جامعه و الگو بودن ائمه(ع)

متقی‌نیا با تأکید بر اینکه در جامعه ائمه الگو هستند یا خیر؟ گفت: یکی از موضوعات نسبت به الگو بودن ائمه(ع) برای جامعه عدم باورپذیری افراد است به عنوان نمونه عده‌ای معتقدند امام علی(ع) مربوط به 1400 سال پیش است و عده‌ای دیگر می‌گویند حضرت علی(ع) کجا و ما کجا؟ و این مانند دو لبه قیچی است که امام را از الگو بودن می‌اندازد که باید این موانع رفع شود چراکه امام و ائمه(ع) ادامه راه نبوت و اسوه هستند و امام جز وحی رسالی بقیه شرایط انبیاء(ع) را دارد و از دیدگاه قرآن و روایات الگوست.

این مدرس حوزه و دانشگاه با تأکید بر اینکه باید امام علی(ع) و ابعاد شخصیتی ایشان را درست معرفی کنیم و آگاهی‌های واقعی را راجع به امام(ع) انتشار دهیم، خاطرنشان کرد: ترویج فرهنگ نهج‌البلاغه در جامعه امری ضروری است هرچند مهجور مانده و مورد غفلت قرار گرفته است در حالیکه نهج‌البلاغه  نیاز دیروز، امروز و فردای جامعه، حکومت، کارگزاران و مسئول ماست شاید نتوانیم به مانند علی(ع) باشیم اما می‌توانید ایشان را الگو قرار دهیم و در مسیری که حرکت کرده‌اند گام برداریم.

وی بر احیا و نشر و همگانی کردن نهج‌البلاغه در جامعه تأکید کرد و افزود: تدریس و سرمشق قرار دادن نهج‌البلاغه در جامعه ضروری است و باید مشغله ذهنی‌مان باشد چراکه انسان به سمت موضوعی حرکت می‌کند که مشغله ذهنی‌اش باشد و هدف ما این است که دل‌مشغول و درگیر نهج‌البلاغه باشیم.

آموزش خاص خانواده‌ها به ویژه مادران ضروری است

متقی‌نیا گفت: مورد دیگر در بحث الگو قرار دادن ائمه(ع) آموزش خاص خانواده‌ها به ویژه مادران است چراکه از دامن زن مرد به معراج می‌رسد و شعاع تأثیر یک مادر بر اعضای خانواده بسیار بالاست و جامعه نیز از مادران تشکیل شده است.

وی گفت: همچنین آموزش مدیران نیز مهم است چراکه حضرت امیر(ع) فرمودند مردم به حاکمان شبیه‌تر از والدین‌شان هستند و اینجا منظور از حاکمان مسئولین است و آموزش نهج‌البلاغه برای مسئولین ضروری است.

وی گفت: آموزش نهج‌البلاغه در مقاطع ابتدایی با مقاطع تحصیلات تکمیلی متفاوت باشد و برای هر شخصیتی نیاز است رزق عقلی، معنوی و علمی به اندازه توان و ظرف وجودی فهم‌شان تجویز کرد و باید آموزش نهج‌البلاغه در مقاطع تحصیلات تکمیلی تخصصی باشد.

محل قرارگیری: صفحه اصلی اخبار سایت . احیاء، نشر و همگانی کردن نهج‌البلاغه در جامعه